Freak Show – Blanche Dumas: trójnożna prostytutka

Jedną z najbardziej fascynujących i tragicznych postaci w “American Horror Story: Freak Show” jest kobieta z trzema nogami – Blanche Dumas. Paradoksalnie, bohaterka mojej opowieści nie występuje w samym serialu – mimo, że jest obecna w każdym odcinku. Twórcy umieścili ją bowiem w intro, obok tak nieprawdopodobnych postaci, jak wykonujące ruchy frykcyjne dwa szkielety. Sprytnie przy tym mieszając fikcję z rzeczywistością – bo pani Dumas istniała naprawdę, stając się znana jako niezaspokojona kurtyzana i bohaterka jednego z najdziwniejszych romansów w historii.

Dwie waginy, cztery piersi

Serialowa Blanche Dumas wygląda nadzwyczaj normalnie w porównaniu do swojego oryginału – stoi pewnie na dwóch, szeroko rozstawionych nogach, pomiędzy którymi sterczy – niby to prącie – ubrana w wysoki but mniejsza noga. O tym, że Dumas jest kobietą, świadczyć może tylko fryzura, gdyż dziewczyna nie ma nawet wykształconych piersi. I rzeczywiście – istnieje zdjęcie przedstawiające ją w podobnej pozie. Zrobiono je, kiedy Dumas była jeszcze młodą dziewczyną. Dopiero burza hormonów sprawiła, że na jaw wyszły pozostałe, wcześniej mało widoczne deformacje ciała.

Blanche Dumas jako rozwinięta kobieta to już zupełnie inna historia. W “Anomalies and Curiosities of Medicine” można znaleźć następujący opis:

“(…)Miała bardzo szeroką miednicę, dwie wadliwie rozwinięte nogi i dodatkową kończynę – połączoną z łonem. Nie jest z nim zespolona, wykonuje nieznaczne, pasywne ruchy. Posiadała podwójne jelita, pęcherz i genitalia. Od przodu, tam, gdzie krzyżowało się ciało i szczątkowa koniczyna, wyrastały dwa szczątkowe gruczoły mlekowe, każdy z rozwiniętym sutkiem.”

To właśnie dwie waginy miały sprawić, że przyszła prostytutka, już w podczas dojrzewania wykazywała niepohamowany apetyt seksualny (to, czy z dzisiejszego spojrzenia na medycynę jest to akuratne – to zupełnie inna historia). Ten zaś wkrótce doprowadził ją do Paryża, w XIX wieku stolicy wyuzdanych rządz i rozpusty.

Niezaspokojona kurtyzana

Blanche Dumas urodziła się w 1860 roku na Martynice na karaibach, jako córka rodowitego francuza i “kolorowej”, wielorasowej kobiety. W wieku dwudziestu pięciu lat, Blanche została odwiedzona przez brazylijskiego lekarza z Pary, który sporządził na jej temat obszerną dokumentację – w konsekwencji została uwieczniona na kartach Anomalies and Curiosities of Medicine. Opowieści jakie można o niej przeczytać, skupiają się wokół jej gigantycznego popędu.

Warto w tym momencie przypomnieć, iż mówimy tutaj o dwudziestopięcioletniej panience z francuskiego domu, żyjącej w drugiej połowie XIX wieku. Zresztą, właśnie z powodu swojego apetytu uciekła z domu, by parę lat później zostać jedną z najbardziej rozpoznawalnych kurtyzan w jednym z paryskich domów rozkoszy.

Warto podkreślić tutaj brutalną, nieludzką modę XIXwiecznych społeczeństw, szczególnie tych “najbardziej cywilizowanych”, jak to francuskie, kiedy w gabinetach osobliwości pokazywano osoby takie jak Blanche Dumas nago, co miało spełniać perwersyjne fantazje wielu ówczesnych osób, nie myślących o ludziach pokroju Dumas jako o osobach. Zresztą, liczne sa również przypadki wykorzystywania tych osób do pracy seksualnej – człowiek, którego hsitorię wspomnę za chwilę, miał być wykorzystywany w ten sposób przez niektóre panie rządne wrażeń, jakie miały dawać jego “podwójne” możliwości.

Szczęśliwe zakończenie (?)

Ten sam złośliwy los, który spowodował rozległe deformacje w ciele Blanche Dumas okazał się jednak łaskawy – jak bowiem, jeśli nie łutem szczęścia, można nazwać nie jeden, ale dwa prawie identyczne przypadki deformacji ze – zdawałoby się – dwóch różnych końców świata – spotykające się w jednym mieście? Brzmi jak historia z taniego romansu, lecz tym razem to życie napisało scenariusz.

Juan Baptista dos Santos urodził się w Portugalii około 1843 roku z niezwykłą (a może wcale nie) anomalią – posiadał dwa penisy, trzy moszny i szczątkową, trzecią nogę. Dodatkową ciekawostką jest, iż mocz oddawał równolegle z obu narządów, jednak funkcje seksualne obu członków były niezależne od siebie – odznaczał się więc wyjątkową wytrzymałością, gdyż po “wykorzystaniu” jednego narządu, kontynuował czynność drugim (znowu – z perspektywy dzisiejszej nauki, plotkę tę trzeba zakwestionować). W połączeniu z – jak mówi plotka – niezwykle przystojną twarzą, szybko stał się bardzo popularny wśród kobiet i cieszył się ich niesłabnącym uznaniem w kwestiach łóżkowych. Zwłaszcza, że podobnie jak w przypadku Blanche, Anomalies and Curiosities of Medicine wspomina o nim jako o “wygłodniałym jak zwierzę”.

Tu znów należałoby się zastanowić, czy takie stwierdzenia nie były przypadkiem dziełem jego “menadżerów”, którzy w ten sposób zachęcali francuskie kobiety do opłaty za niestandardowe usługi.

Kiedy w czasie swoich podróży Dos Santos zawitał do Paryża, usłyszał o (cieszącej się już w tym czasie sławą) kurtyzanie z dwoma waginami. Jak mówi plotka, spotkali się niemal tego samego dnia i skonsumowali rodzącą się miłość, doświadczając satysfakcji, jakiej nie miał nigdy doświadczyć żaden człowiek.

Historia milczy o ich dalszych losach. Zdaje się jednak, że dla obojga było to szczęśliwe zakończenie, w pełni wynagradzające trudy wcześniejszych lat życia. Przynajmniej jeśli wierzyć plotkom, które miejmy nadzieje, że w ich przypadku okazały się prawdziwe.

Leave a Comment

Skip to content