O mnie

Michał Stonawski (ur. 1991 r. w Krakowie) – pisarz, publicysta, działacz fandomu i twórca gier komputerowych.

Debiutował w 2010 roku opowiadaniem „Wyrok” w antologii „Horyzonty Wyobraźni 2010″. Od tego czasu opublikował blisko pięćdziesiąt opowiadań – tak w sieci ( „Niedobre Literki”, Szortal.com), jak w czasopismach („Horror Masakra”, „Nowa Fantastyka”) czy antologiach takich jak DZIEDZICTWO MANITOU (wyd. Replika 2013), OBLICZA GROZY (wyd. Replika 2014), czy ŻERTWA: antologia słowiańskiego horroru (wyd. IX 2021). 

Tłumaczony na niemiecki i czeski. W roku 2008 podjął współpracę z portalem EnklawaNetwork.pl. Od tego czasu współpracował z wieloma serwisami związanymi popkulturą, takimi jak EFANTASTYKA (jako redaktor serwisu), QFANT (zastępca redaktora naczelnego pisma i portalu), INTERIA, czy DZIKABANDA

W latach 2013-2016 organizator i współpomysłodawca Nagrody Polskiej Literatury im. Stefana Grabińskiego oraz redaktor naczelny polskagroza.pl, z kolei pomiędzy 2012 a 2018 współorganizował wiele eventów kulturalnych (na przykład konwenty Krakon, Falkon, Dni Fantastyki, lub też Krakowski Festiwal Na Falach). Razem z Krzysztofem Bilińskim prowadził podcast “Misterium Grozy” poświęcony popkulturze z ukierunkowaniem na kulturę grozy, w latach 2016-2019 redaktor naczelny portalu lubiegroze.pl

Stale zamieszany jest w działalność związaną z kultywowaniem kultury dawnej i życiem kulturalnym rzeki Wisły jako członek załogi Galara Boudicca.

Współwydawca zbioru „Dziecięce marzenia i koszmary” H.P. Lovecrafta, i współtwórca antologii „Jakie czasy taki diabeł”, Redaktor i pomysłodawca antologii „Mapa Cieni”, autor ebookowego zbioru opowiadań „Dziwne Dni” (wyd. Ebookowo 2018). W lipcu 2020 roku debiutował pierwszą, pełnoprawną papierową książką; „Paranormalne: prawdziwe historie nawiedzeń” (wyd. Znak), która zdobyła status bestsellera, sprzedając się w ponad 20 000 egzemplarzy.

Poza pisaniem literatury zajmuje się tworzeniem gier, tak dla studia Alrauna Studio, którego jest współwłaścicielem („Hostile Dimension”, „Hotel Afterlife”), jak i dla innych podmiotów takich jak: GameFormatic („Train Yard Builder”, „Car Detailing Simulator”), Moonlit („Model Builder”), czy RealityUnit („Cooking Championship”).

 

Michał Stonawski, portret amerykański, postać w czarnej koszuli w centrum, siedzi z założoną nogą na nogę i trzyma książkę w ręce. W tle biblioteczka.
fot. Angelika Pułtorak
fot. Jan Lorek

Jesteś przedstawicielem mediów, potrzebujesz więcej informacji i zdjęć?

Skip to content